Saveti

Savet broj 2

Top spin

On je jako oruzje u rukama svakog igraca. Omogucava vam da lopticu udarite jace a da pri tome ne izbacujete u aut po dubini. Daje vam veliko samopuzdanje. Sjajna vezba za top spin je da postavite kanap u visini od 1 metar iznad mreze i da igraci moraju preko njega da prebacuju lopticu. Prvo se krece sa servis linije a zatim se ide na osnovnu liniju.

Savet broj 3

Cinjenice

Od osnovne do osnovne linije loptica gubi u proseku oko 59 % od svoje brzine. Recimo da igrac posalje lopticu od 100 km/cas, na vasem reketu ce biti 40 km/h . Savet je da  intenzivno gledate lopticu jer ce te videti ovo usporavanje . U suprotnom dobicete utisak da je loptica veoma brza i bicete u panici.

Savet broj 4

Servis

Vezbajte prvi servis tako sto ce te gadjati da loptica ide ka osnovnoj liniji ili ogradi terena.

Drugi servis vezbajte da loptica ide oko 1 metar iznad mreze. Za ovu vezbu mozete postaviti kanap preko mreze .

Savet broj 5

Ravnoteza

Ravnoteza je prirodno stanje tela . Mi smo to naucili jos kada smo prohodali. Telo takodje pri trcanju,hodanju,skoku moze da bude i van ravnoteze a da to ipak ne poremeti nasu preciznost udarca.

Cesto se igracu daje informacija da mora da stane pri udarcu ili  da “cupka” dok ceka lopticu. Cupkanje nije najefikasnija tehnika kod kretanja. Naprotiv moze vas  “zalepiti” za podlogu .Transfer od celog stopala ka prstima vam daje mnogo vece ubrzanje pri sprintu .

Savet broj 6

Emocije

Bilo da pokazujete radost ili razocarenje posle odigranog poena vi pokazujete odredjenu slabost i nedostatak samokontrole. U ovakvom stanju reagovanja vi trosite mnogo vise energije. Emocije mogu da vam pokvare percepciju i jasnocu vasih odluka u toku meca. Takodje mogu da vam pokvare tajming udaraca i da se osecate da ste u zurbi.

Savet broj 7

Nervoza

Ona je obicno rezultat razmisljanja o vise stvari istovremeno pre i za vreme meca.To je znak da radite stvari prerano i previse. Krajnji rezultat je gubitak paznje. Jedno od resenja je gledanje loptice, cime izlazite iz stanja misli.

Savet broj 8

Kako gledati lopticu

Jedan nacin je da za vreme gledanja loptice razmisljate gde ce te je naci i sta ce te sa njom uraditi a drugi je da je gledate prostom opservacijom. Drugi nacin je bolji. Sto manje razmisljate to ce te lopticu videti sporije a samim tim imate i vise vremena za odluku i udarac.

Savet broj 9

Greske

One su sastavni deo igre. Trudimo se da ih bude sto manje u toku meca. Kada ih vec pravimo,znacajno je i koju vrstu gresaka vise radimo. Po redosledu,najbolje je gresiti tako sto lopticu saljemo u aut po strani(pravac), zatim dolazi greska po dubini(spin) i na kraju kada posaljemo lopticu u mrezu(visina).

Savet broj 10

Visina

Jedan je od najbitnijih teniskih parametara. Ako zelite da odigrate dobar mec onda je vazno da sto manje gresite po visini,to jest da ne saljete lopticu u mrezu,bilo pri izvodjenju servisa ili osnovnih udaraca. Sjajna vezba za treniranje ovog parametra je postavljanje kanapa 1 m iznad mreze.

Savet broj 11

Vrsta poena

Postoje tri nacina da se osvoji poen: vinerom,prisiljenom i neprisiljenom greskom. Svaki nacin se boduje isto, ali stepen rizika koji nosi sa sobom nije isti. Da bi pravilno kombinovao ova tri nacina onda igrac treba da donosi dobre odluke. Ako koristi dobro zone na terenu(crvenu,zutu,zelenu)sto je jedan od nacina, onda ce i njegov izbor osvajanja poena biti bolji i manje rizican.

Savet broj 12

Crvena zona (osnovna linija)

Iz ove zone mozemo izvesti 8 udaraca : Forhend,bekhend,servis,retern,lob,drop shot,passing shot i smec po odskoku.Da bi odigrao dobar mec,igrac prva 4 udarca treba da ima vrlo stabilna.Prvi servis i poslednja 4 udarca mogu da budu kljucni udarci u poenu jer mogu doneti direktan poen iz ove zone.Procentualno igrac treba uzeti oko 50% iz ovog prostora.

Savet broj 13

Zuta zona (nicija zemlja)

Iz ove zone mozemo izvesti 8 udaraca:

Forhend,bekhend,drive volej,volej,lob,drop shot,passing shot i smec.Iz ovog prostora imamo vise sansi da osvojimo poen. Mozemo odigrati agresivnije ili dati bolji ugao (jer smo blize mrezi) i otvoriti prostor.Procentualno bi trebali uzeti oko 70% poena iz ove zone.

Savet broj 14

Zelena zona (servis polje)

Iz ove zone mozemo izvesti 9 udaraca:

Forhend,bekhend,drive volej,volej,drop shot,lob i passing shot(ako je protivnik na mrezi),prilazni udarac i smec.Svi udarci iz ove zone mogu zavrsiti poen pa spadaju u kljucne udarce i samim tim imaju svoju “tezinu”.Procentualno igrac treba da osvoji preko 80% iz ove zone.

Savet broj 15

Zone i protivnik

U mecu morate otkriti kako vas protivnik igra iz svake zone. Na primer moze da bude sjajan iz crvene ali  da se oseca nesigurnim iz zelene(tu je najveci broj kljucnih udaraca). Zona moze otkriti protivnikov stil igre.  Ako otkrijete zonu gde se ne oseca komforno, onda to koristiti narocito u periodu kada se lomi rezultat.

Savet broj 16

Segmenti igre

Vrlo bitni segmenti igre koji uticu na krajni rezultat u mecu su :

-pocetni udarci servis i retern

-neprisiljene greske u prva 4 udarca

-kvalitetna primena 5 osnovnih varijacija

-prepoznavanje takticke vage u toku samog poena

-procenat realizacije kljucnih udaraca iz ofanzive i defanzive

Savet broj 17

Prvi servis

On je vrlo bitan pocetni udarac. Moze vam doneti direktan poen a ako ga pogresite ne gubite poen.

Vrlo je bitno koje greske pravite. Ako su to auti po dubini a ne u mrezu povecavate sanse da uhvatite dobar 1 servis i obrnuto. Sto je veci procenat ubacenog 1 servisa to su vece sanse da se uzme svoj servis gem.

Savet broj 18

Retern drugog servisa

Ako vas protivnik ima slabiji 2 servis treba to iskoristiti u mecu. Koju cemo opciju za retern izabrati? Ici na :

1.direktan poen 2. prisiljenu gresku 3. Igrati na siguran retern.

Prva opcija sadrzi dosta rizika dok sa trecom opcijom propustamo sansu da iskoristimo slabiji servis protivnika. Druga opcija je najbolja.Imamo manji rizik a pravimo pritisak na protivnika.

Savet broj 19

Forhend inside in-inside out

Kada dodjemo u priliku da igramo ovaj udarac koju cemo opciju izabrati : dijagonalu (out) ili paralelu (in)?

Ovo pre svega zavisi od pozicije protivnika. Ako on stoji na sredini osnovne linije onda mi igramo forhend inside out (pokusavamo da otvorimo prostor) a ako mi stojimo u terenu onda igramo forhend inside in ( dajemo mu manje vremena za reakciju).

Savet broj 20

Retern prvog servisa

Ako nas protivnik ima veoma brz servis imamo dve opcije :

1.Da stanemo dalje od osnovne linije i reterniramo sa zamahom ili

2.Da stanemo blize osnovnoj liniji i reterniramo iz voleja tzv. chop reternom

Nije lose da koristimo obe varijante za retern.